Dijital Katalog Nedir?

Dijital katalog; ürünlerin, markaların ve hizmetlerin bilgisayar ve mobil ortamında kaliteli ve etkileyici görseller ile hazırlanıp PDF veya interaktif şekilde katalog formatında sunulmasıdır. Yani matbaa olarak hazırlanan kataloglar aynen bilgisayar ortamına yani dijitale dönüştürülüyor. Dijital kataloglar firma ve ürünler için önemli bir pazarlama aracıdır. Bu sayede firmalar hedeflediği müşteri potansiyeline kolaylıkla ulaşabiliyor. Dijital kataloglar üzerinde bulunan ileri geri ok ve yönlendirmeler sayesinde sayfalar kolaylıkla çevrilebiliyor. Dijital kataloglar bakan müşterilere sayfalarda rahat gezinme imkanı sağlar. Bakan kişiler istediği ürüne ulaşabiliyor ve ürün hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Dijital kataloğunuzu CD’ye veya taşınabilir belleğe aktarıp tanıtımlar sırasında ziyaretçilere de dağıtabilirsiniz.

Dijital Katalog
Oto Kolaylık Dijital Katalog

Dijital kataloglar firmalara ekonomik yararlarının yanında istenilen zamanda üzerinde değişiklikler yapma imkanı verir. Dijital kataloglar günümüzde dünyanın çok farklı yerlerinde kullanılıyor ve insanlar bu kataloglar ile dünyaya açılıyor.

Dijital Kataloğun Faydaları

Dijital Kataloglar firmaların dünyaya açılan kapıları gibidir. Bu kataloğun en önemli özelliği basılı olan kitap şeklindeki katalogların dijital ortama aktarılmasıdır. Ayrıca yakın çevre ve müşterilere verilmek üzere hazırlanan taşınabilir CD ve belleklere aktarılabilme özelliğine de sahiptir. Bu katalogların firmalara sağladığı yararların başında arka ve hizmetlerin tanıtımı sırasında ürünler hem yurtiçinde hem de yurtdışında tanınma olanağı elde ediyor. Yani firmaların ürünlerine her yerden siparişler gelebilir.

Dijital Katalog
Simay Aksesuar Dijital Katalog Örneği

Büyük firmalar bu şekilde pazarlama sektöründe önemli yerler edinmeye başlamışlardır. Dijital kataloglar hazırlık aşamasında pek bir ücret gerektirmediği için firmaları ekonomik olarak olumlu etkiliyor. Fakat bazı büyük firmalar ücretli olan uygulamaları kullanarak da katalog hazırlayabiliyorlar.

Kataloglar Firmaların Vitrinine Benzer

Mağazalara baktığımızda dikkatimizi en çok vitrinleri çeker. Mağazalar bu vitrinleri sayesinde müşteri içeri çekmeye çalışırlar. Bu vitrinlerde mağazaların en trend ve yeni ürünleri sergilenir. Vitrinlerin dikkat çekmesinin en önemli nedenlerinden biri de yapılan kombinleme işlemleridir. Ayrıca ışıklandırma ve aksesuarlarda ayrıca bir dikkatleri çekiyor.

Dijital Katalog
D.Moro Dijital Katalog Örneği

 

 

Bu sebeple internet üzerinden hazırlanan kataloglara da tıpkı vitrinler gibi hazırlık aşamasında özenmek gerekir. Çünkü bu dijital katalog vasıtasıyla çok fazla insana ulaşılacak ve ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımı yapılacaktır. Aksi halde dikkat edilmeyen kataloglar bir zaman sonra unutulmaya başlanacak ve rafa kaldırılacaktır. Katalog hazırlama işlemlerinde görseller iyi sunulmalı ve görselleri daha iyi sunmak için seçilen fon, renk ve aksesuarlara dikkat etmek gerekir. Bu ürünlerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olması gerekir.

Dijital katalogların maliyeti baskı ofset kataloglar ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir. Ekonomik olmasının yanısıra  sınırsız bir şekilde dağıtımını yapabilirsiniz. İnternet ve bilgisayar ortamında paylaşacağınız gibi Flash bellek, USB ve CD içerisinde de dağıtımını yapabilirsiniz. Özellikle fuar gibi yerlerde müşterilerinize taşınabilir aygıtlarda verebilirsiniz.

Dijital Katalog Fiyatları

Dijital katalog fiyatları hazır tasarımlar için farklı, sıfırdan tasarım yapılacak işler için farklıdır. Eğer mevcut bir PDF kataloğunuz var ise ve bunu e-katalog yani dijital katalog online formatına dönüştürmek istiyorsanız dijital katalog fiyatları sayfamızı ziyaret edin. Mevcut bir tasarımınız yok ve dijital katalog tasarımı hizmeti satın almak istiyorsanız iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir